Единство в изкуството

София Хартиен Арт Фест 2013

24 април – 2 юни

Фестивалът

Културните наблюдатели на предходните две издания обявяват фестивала за един от най-интересните нови форуми за изкуство. С ясната цел да основем традиция и емблематично събитие в културния календар на София открихме трето издание. СХАФ беше избран в кандидатурата на София за Културна столица на Европа, като един от четирите ключови проекта за съвременно изкуство. Широката му демократична платформа с екологичен нюанс го постави в позицията на платформа за изява на мултинационални, поливалентни, самостоятелни и групови изяви, без ограничения в религия, социален статус, раса и възраст. Проектът отправя хуманни, екологични, социални и духовни послания към съвременното общество и неговите проблеми. Вдъхновението, творчеството и ентусиазма са в хармония с високия професионализъм, новите достижения на човешката цивилизация и древните традиции от цял свят.


В третото издание на СХАФ основен раздел е Биеналето за Хартиено изкуство. Основано през 2011 година, сега то представи експозиции на 127 автора от 32 държави в 23 експозиционни пространства. Основната цел на Биеналето през 2013 година е да представи огромното разнообразие на автори от цял свят и чрез изкуство да обедини човешките различия. Особено важни са посланията за единство и баланс в световната картина на човешките взаимоотношения, където расовите и религиозни различия се стопяват чрез изкуство и ни правят по-добри. Актуална медия и днес, хартията е едно от най-великите човешки открития и носител на нашата памет, тя е онази която запечатва всички мисли и мечти във вековната човешка история.


Представянето на отделна държава в самостоятелна изложба акцентира върху местните изкуство и традиции, поставяйки фокус на тенденциите в съвременното изкуство. Изложбите, представящи цели географски райони с включени автори от различни държави, имат по глобална цел, която надхвърля характеристиките за всяка от страните.


София хартиен арт фест представи 23 изложби с 560 автора и четири пътуващи формата в Европа, което отличава това издание като най-мащабното и разнообразно до този момент.

Изложба Аматерас

За пета поредна година се състоя „Аматерас – годишна изложба/конкурс за хартиено изкуство“, експозиция носеща името на фондацията и дала начало на идеята за фестивал. Събитието се проведе в галерия Арт Алея между 24 април и 25 май. В конкурса бяха селектирани 61 автора от 23 държави!


Жури:
Жан Файрбайрн-Едуардс, Франция
Рей Томазо, САЩ
Тодор Тодоров, България


Награди:
Аматерас Гранд При: Ричард Суини;
Награда за иновация: Йо Макдоналд;
Награда за млад автор: Кунйонг Чанг;
Награда за български автор: Лаура Димитрова;
Сертификат за изкуство върху хартия: Мари Кармен Руиз;
Сертификат за най-добри три произведения: Йошио Хасегава;
Сертификати за отлично представяне: Катлийн Лумис, Катрин Дардел, Галина Докова, Сузан Холцингер, Здравка Костадинова, Ирене Рамензее.


Селектираните имена в конкурса за 2013 година са:
Австрия: Елмар Пайнтнер;
Аржентина: Ева Токер, Алехандра Корек;
България: Анита Пенова, Галина Докова, Деница Мандиева, Десислава Денева, Елеонора Хаджиниколова, Красимира Дренска, Лаура Димитрова, Михаела Падева, Мария Златанова, Нина Костова, Никола Терзиев, Полина Цонева, Симеон Панайотов, Тина Златина, Валентин Балев, Велика Прахова, Здравка Костадинова, Златка Андреева;
Великобритания: Алисън Диър, Жозефин Кой, Ричард Суини;
Германия: Анита Брендгенс, Бриджит Пфафенбергер, Герлинд Хофман, Ирене Рамензее, Мари Ширмахер-Майц, Сузан Холцингер;
Гърция: Ария Комиану;
Индонезия: Карина Ашримая;
Испания: Мари Кармен Рюз Рюз;
Италия: Анджела Симон;
Китай: Джуан Ванг;
Латвия: Даче Лучия Кид;
Норвегия: Кирсти Гротмол;
Полша: Марек Сендик;
САЩ: Катлийн Луумис, Кети Гест, Кели О‘Браян, Мишел Самур, Сандра Джонсън;
Словакия: Флора Секанова;
Финландия: Анна-Мая Бергман, Лайна Коскела, Лиза Малкамо;
Франция: Марсел Бенаму;
Чили: Каролина Лареа;
Швейцария: Елизабет Жобин Санглард, Катрин Дардел;
Швеция: Аса Бостром, Кристина Хол;
Шотландия: Йо Макдоналд, Шармиан Полък;
Южна Корея: Кумнам Байк, Кунйонг Чанг, Сун Йонг Канг;
Япония: Ацуми Мурата, Йошио Хасегава, Мики Накамура;

Програма

Основни локации:
Карнавал, официално откриване на фестивала, СОХО (25 април – 19 май);
Западноевропейско изкуство, арт център Алтера (24 април – 2 юни);
Хартията, конкурс за млади таланти от Националното училище за приложни изкуства „Св. Лука“, Музикален център „Борис Христов“ (24 април – 2 юни);
Неизказано, самостоятелна изложба на Данаил Кондиков (13 май – 2 юни), галерия „Артамонцев“;
Изкуството на ръчната книга (30 април – 2 юни), Национален исторически музей – София;
Европейско изкуство (2 май – 2 юни), галерия „Икар“;
Превъплъщението на хартията (9 май – 20 май), галерия „Академия“;
Северноевропейско изкуство (8 май – 2 юни), Арт център „Форум“;
Екзотично изкуство (9 май – 27 май), галерия „Фотосинтезис“;
Световно хартиено изкуство (10 май – 2 юни), Изложбено пространство към МВнР;
Ръчната книга и книгоразделителя, кураторски проект на Михаела Пъдева (13 май-23 май), Софийска градска библиотека;
Моите хартиени сънища (14 май – 2 юни), Национален природонаучен музей;
Българско хартиено изкуство (14 май – 30 май), Съюз на българските художници;
Ян Мержичка (14 май – 2 юни), Чешки културен институт;
В главната роля – хартията, селекция от Международното триенале на плаката (24 април – 2 юни), Народен театър „Иван Вазов“;
Далекоизточно хартиено изкуство (15 май – 30 май), галерия „Финес“;
Японско хартиено изкуство (16 май – 2 юни), галерия „Мазда“;
Хартиена скулптура (17 май – 2 юни), къща-музей „Андрей Николов“;
Послания от светлина (16 май – 2 юни) Софийска градска художествена галерия;
Древни следи (29 април – 2 юни), хотел „Арена ди Сердика“;
На ръба, самостоятелна изложба на Ина Дамянова (17 май – 25 май), Фабрика 126.


Съпътстващи събития:
Нощ на музеите и галериите (18 май);
Хартиената улица, алеята на Градската градина пред СГХГ;
„Звезди“, балетен спектакъл от Ив-Данс.


Театрални представления:
„Приказка за скитника Крал“, Държавен куклен театър;
„История за чайка и банда котараци“, Кино Люмиер и Фотосинтезис.


Кино прожекции:
Paper love, проект с прожекции на български и чуждестранни филми в Гьоте институт и Център за култура и дебат „Червената къща „Андрей Николов”;
„Чудесата на хартията“, документален филм на Алма Матер за СХАФ 2012, СОХО;
„Хартиени следи от Сердика“, две прожекции с лектория на виртуален музей на Сердика Улпия, Арена Ди Сердика и Фотосинтезис;
„Късноантична Сердика“, поредица лекции с прожекции, Арена Ди Сердика.


Работилници:
Фотограми, Фотосинтезис;
Хартиени кукли, СОХО;
Авторска книга, Столична библиотека;
Хартиена техника от Ян Мержичка, Чешки културен център;
Рециклираната хартия, Ина Дамянова, Фабрика 126.


Презентации:
„Кукления театър и иновацията в хартията“, СОХО;
Представяне на IAPMA, Арт център Алтера;
Дискусия „Ролята на елитарното изкуство“, Център за култура и дебат „Червената къща „Андрей Николов”;
„Хартия от картофи“, СБХ, Анталис;
„Пътя на рециклираната хартия“ – СГХГ
„Китай родината на хартията“ – лекция, СГХГ

Участници

Фондация Аматерас изказва благодарност към всички участници взели роля в София хартиен арт фест 2013!


Участие в „Единство в изкуството“, СХАФ 2013 и Биенале за хартиено изкуство 2013 взеха 150 автори от 32 държави:
Австралия: Гейл Стиф, Джесика Уонг;
Aвстрия: Харалд Метцлер;
Аржентина: Александра Корек, Ева Токер, Патрисия Алварес;
Бангладеш: Тайеба Мегум Липи;
Бразилия: Елиана Анхинам
България: Аделина Раковска, Ани Бояджиева, Анелия Александрова, Антония Дуенде, Антония Табакова, Атанас Гаджев, Боряна Стефанова, Боряна Цетнер, Галина Докова, Даниела Книежевич, Даниела Тодорова, Данаил Кондиков, Деси Денева, Елеонора Хаджиниколова, Христина Чанева, Красимира Дренска, Лаура Димитрова, Лили Колева, Мая Петрова, Мария Ангелова, Мария Златанова, Михаил Артамонцев, Михаил Петков, Михаела Пъдева, Милена Дечева, Ния Дечева, Никола Терзиев, Никола Божинов, Пенка Никова, Ралица Иванова, Румен Рачков, Румен Димитров-Попа, Снежана Симеонова, Цвета Петрова, Валентин Балев, Велика Прахова, Виктория Георгиева, Владимир Палев, Здравка Костадинова;
Великобритания: Чармиън Полък, Фиона Хътчитсон, Бренда Парсон, Йо Макдоналд, Джени Смит, Джун Кери, Джозефин Кой, Ричърд Суини, Лиз Дъглас;
Германия: Анита Брендгенс, Бодо Корсиг, Ева УилкеХелене Чахер, Джозефин Таберт, Ирене Хопенберг, Ирене Раммензее;
Дания: Камила Аугустинос, Хенриете Тогард, Ида Гулдхамер, Кейт Скиернинг, Лизбет Ларк, Ингве Лейтли;
Индия: Анкур Кумар;
Исландия: Храфн Арни Хролфсон, Рагхилдур Стефансдотир;
Испания: Мари Кармен Рюз Рюз;
Италия: Анна Онести;
Йордания: Далия Ал Кури;
Китай: Кин Чонг, Юан Уанг, Лу Ян Грейсли;
Литва: Елвира Кряучюнайте, Лорета Валузиене, Андрюс Ерминас, Ива Бабилайте;
Малайзия: Хок Оун Тех; Жуан Хонг;
Мексико: Рената Гийлеро;
Норвегия: Вибеке Дамгаард, Елън Рингстад, Кирсти Гротмол, Питър Исдейл;
Полша: Марек Сендик, Магда Собон;
САЩ: Рей Томазо, Бил Пенгбърн, Рене Магнати, Меда и веда Рийвс, Кати Гес, Карън Харди,
Турция: Юрдагюл Пакалин, Нуртаг Юзлер, Кагдас Кахриман;
Унгария: Естер Борхемиза;
Финландия: Елина Фьорсти, Джими Пуули, Лииса Малкамо, Лайна Коскела, Мери Пауняхо, Тиина Ламминен;
Франция: Оди Бернар, Ане –Лизе Штудер, Кагдас Кахриман, Жан Феърбърн Едуардс, Жан Мишел Летие, Сапин Вероник;
Холандия: Фери Стивърман, Гритийе Ван Дер Акерман;
Чехия: Ян Мержичка;
Швейцария: Катрин Дардел, Лило Шар, Герда Гарилю,Мей-Луси Сюс;
Швеция: Оса Бострьом, Маргарета Маневрик, Кристина Хьол, Сесилия Леви;
Южна Африка: Мвонгери Бутелези, Вуси Мфупи;
Южна Корея: Мае Лии Лии, Сун Йонг Канг, Хуанг Сонг Уу, Кумнам Байк, Лии гун Хии;
Япония: Кихачиро Нишиура, Кумой Яджима, Ацуми Мурата, Йошио Хасегава, Чикако Сато, Мами Кавай, Какуко Ишии, Наойо Ямамото, Аяко Абе Милър, Юко Нишимура


В разделът Арт книга, изложба от Биенале за хартиено изкуство София 2013 участие взеха 38 автора от 19 държави:
Австрия: Елмар Пайнтнер;
Аржентина: Ракел Рабинович;
България: Антония Дуенде; Галина Докова; Красимира Дренска, Кристина Якимова, Мартина Вълчева, Мария Налбантова, Симона Касабова, Милена Атанасова, Снежина Бисерова, Тина Златина, Цвета Петрова
Германия: Герлинде Хофман, Елка Ширмахер – Мейц, Бригите Пфафенбергер, Джозефин Табърд, Ева Уилке
Израел: Лаура Бехар;
Испания: Мари Кармен Рюз Рюз;
Китай: Жуан Уанг;
Македония: Ридван Алити;
Малайзия: Уанг Жабин;
Норвегия: Барбара Зарпан;
Полша: Марек Сендик;
САЩ: Кати Гес, Кери Гушман;
Унгария: Естер Борхемитца;
Финландия: Лииса Малкамо, Анна Бая Бергман;
Франция: Жан Феърбърн Едуардс;
Холандия: Алица Томас, Елс Ван Ваарле, Мариеле Ван Ден Берг и Мелс Диис, Мария Дидуч;
Швеция: Оса Бострьом;
Южна Корея: Мае Лии Лии;
Япония: Мами Кавай;

Подкрепа

Фондация Аматерас изказва огромна благодарност към всички институции, дарители, структури, пространства и медийни партньори подкрепили София хартиен арт фест 2013!


Институции:
Министерство на културата
Национален фонд „Култура“
Министерство на външните работи на България
Столична община
Асоциацията за развитие на София
Посолство на Австрия в България
Посолство на Германия в България
Посолство на Дания в България
Посолство на Норвегия в България
Посолство на Финландия в България
Посолство на Швеция в България
Посолство на Япония в България
Посолство на Южна Африка в България
Държавен културен институт
Северен Културен Фонд
Японска фондация
Гьоте институт
Макхая Арт Вилидж
Чешки културен център
Френски културен институт


Музеи и галерии:
Национален исторически музей
Национален природонаучен музей, БАН
Музей „Борис Христов“
Музей „Андрей Николов“ – Червената къща
Софийска градска художествена галерия, СГХГ
Съюз на българските художници, СБХ
Арт център Алтера
Арт център Форум
Галерия Арт Алея
Галерия Артамонцев
Галерия Мазда
Галерия Мисията
Галерия Финес
Галерия Икар
Галерия Академия
Галерия Фотосинтезис
Галерия „Столична библиотека“
Арена Ди Сердика
СОХО работно пространство за споделено ползване
Фабрика 126


Образователни институции:
Национална художествена академия, НХА
Национална академия за театрално и филмово изкуство, НАТФИЗ
Нов български университет, НБУ
Национална гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“
Американски колеж в София
144 СОУ “Народни будители“


Театри:
Народен театър „Иван Вазов“
Столичен куклен театър


Компании:
Мазда
Анталис
Булдок
Комитет на международното триенале на театралния плакат
Катаржина
Номер Едно
Хотел АРТЕ
Шенкер АД
Стейджмастер
Ив данс


Медийни партньори:
BNR
JazzFM
JazzFM Loundge
Darik
Телевизия Алма Матер
Mетромедия
Списание Осем
ГЕО
Идеален дом
Sofia life
Му дестинейшън
Декор