Спаси природата с изкуство

София Хартиен Арт Фест 2017

9 май – 6 юни

Фестивалът

Седмото издание на фестивала е насочено към културния диалог и представянето на международните професионални мрежи и сдружения в София в чест на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през следващата 2018 година.


Фокус отвъд пределите на България е показването на селекция от произведения в Бразилия, Япония, Китай, Косово и Финландия, както и в Аржентина, Франция, Израел и Германия. Обсъждането на екологичните проблеми придобива форма чрез творби, изработени от ръчна и рециклирана хартия заедно включваща участието на новите технологии. За целта естивалът си партнира с местни и чуждестранни организации, музеи и галерии, университети и училища.


За първи път фондацията организира работилница за незрящи, съвместно със Съюза на слепите в България, като по този начин се стреми да отключи интересът към формата в изкуството на една пренебрегната аудитория. Допирната точка на така наречените визуални изкуства и незрящите се превръща в градивно начинание. Изложбата включва работи с Брайловото писмо и интерактивни елементи. Лектор е Анджела Барбу, бразилски артист с дългогодишен опит в работата с незрящи.


София хартиен арт фест успешно преобрази Ларгото в Нощта на музеите с емблематичната Хартиена улица и съпътстващи събития, като представи възможната за интеграцията на изкуство в динамиката на града.

Изложба Аматерас

За девета поредна година се състоя „Аматерас – годишна изложба/конкурс за хартиено изкуство“, експозиция носеща името на фондацията и дала начало на идеята за фестивал. Събитието се проведе в галерия Финес между 11 май и 30 май. В конкурса бяха селектирани 67 автора от 24 държави!


Жури:
Анджела Барбу, Бразилия
Елиана Анхина, Бразилия
Тодор Тодоров, България


Награди:
Аматерас Гранд При: Чармиан Полък;
Награда за иновация: Норико Амано;
Награда за млад автор: Марица Гранадос;
Награда за български автор: Цвета Петрова;
Сертификат за изкуство върху хартия: Гюндел Хеделер;
Сертификат за най-добри три произведения: Вилхелм Шрам;
Сертификати за отлично представяне: Ацуми Мурата, Какуко Иши, Летисия Бургос.


Селектираните имена в конкурса за 2017 година са:
Аржентина: Алехандра Корек, Елвира Чиботи,  Летисия Бургос, Габриела Нирино, Ева Токер;
Австралия: Клео Уилкинсън, Хийтър Матю, Джаки Пери;
Австрия: Вилхелм Шрам;
България: Адриана Бояджиева, Анелия Александрова, Анелия Николова, Атанас Михалчев, Галина Докова, Денис Русев, Гергана Михова, Юлиана Кръстева, Катерина Йорданова, Красимира Дренска, Кристина Върбанова, Кристина Якимова, Мартина Караиванова, Мария Дряновска, Милена Радева, Ния Дечева, Цвета Петрова, Симона Владимирова, Веселка Николова, Вихра Василева, Веска Абад;
Великобритания: Джейн Уолкър;
Германия: Траудел Щал, Катрин Месершмидт, Геса Ройтер, Ангелика Волперт, Верена Фридрих, Джозефин Табърт, Юта Барт, Гюндел Хеделер, Кристиан Геберт, Елке Люкенер, Сигрид Мюлер Холц;
Естония: Тиу Кирсипу;
Израел: Сефи Гал, Лаура Бехар;
Канада: Колет Бродерс;
Колумбия: Марица Гранадос;
Кипър: Софи Хаджипапа;
Норвегия: Кирсти Гротмол;
Румъния: Адриана Лукачиу;
Сингапур: Митра До Йеванантан;
Словения: Метка Пепелнак;
Турция: Берна Избилир Айдин;
Финландия: Мина Марина;
Франция: Флоранс Пинсос-Инден;
Холандия: Ло Шепенс;
Швеция: Кристина Менескьолд;
Шотландия: Чармиан Полък;
Швейцария: Елизабет Жобин Санглард, Никол Бонеман, Мари Луиз Глинц;
Южна Корея: Куон Хи Джонг;
Япония: Вакако Ишисоне, Какуко Иши, Ацуми Мурата, Норико Амано, Юнко О‘Нийл.

Програма

Изложби:
„Спаси природата с изкуство“, галерия Мазда (9 май – 6 юни);
„Земни визии“, самостоятелна изложба на Елиана Анхина, Бразилия, Галерия Артур (15 май – 21 май);
„Семена на времето“, самостоятелна изложба на Анджела Барбу, Бразилия, Галерия-книжарница София Прес (16 май – 30 май);
„Древни послания“, от Тодор Тодоров и Даниела Тодорова, пътуващ проект за Българското председателство на съвета на ЕС 2018, галерия Мисията (18 май – 31 май);
„Игра с огъня“, самостоятелна изложба на Адриана Бояджиева, галерия Арте (20 май – 24 май).


Ключово събитие:
София – град домакин на Председателството на България в ЕС, галерия Мисията, ДКИ на МНВР – 22 посолства


Театрални представления:
„Ние врабчетата“, Столичен куклен театър
„Продадения смях“, Столичен куклен театър


Пърформанс
„Семена на Времето“ от Анжела Барбу, Ларго


Уъркшоп:
„Децата и техния свят“, Ларго, ЧСУ „Евлоги и Христо Георгиеви“, Китайски културен институт „Конфуций“;
Интерактивен уъркшоп за незрящи от Анжела Барбу, галерия Финес.


Презентации и лекции:
IAPMA и СХАФ, Даниела Тодорова, НГПИ „Св. Лука“
Японски достижения, галерия Мазда


Съпътстващи събития:
Нощ на музеите и галериите (20 май)
Хартиената улица, Ларго
Детско ревю, Ларго
Студентски проект, Хартиена мода
Японски хартиени изкуства

Участници

Фондация Аматерас изказва благодарност към всички участници взели роля в София хартиен арт фест 2017!


Участие в „Спаси природата с изкуство“, СХАФ 2017 взеха 81 автора от 25 държави:
Аржентина: Алехандра Корек, Елвира Чиботи, Летисия Бургос, Габриела Нирино, Ева Токер;
Австралия: Клео Уилкинсън, Хийтър Матю, Джаки Пери;
Австрия: Вилхелм Шрам;
Бразилия: Илиана Анхина, Анжела Барбу;
България: Адриана Бояджиева, Анелия Александрова, Анелия Николова, Атанас Михалчев, Галина Докова, Даниела Тодорова, Тодор Тодоров, Денис Русев, Гергана Михова, Юлиана Кръстева, Катерина Йорданова, Красимира Дренска, Кристина Върбанова, Кристина Якимова, Мартина Караиванова, Мария Дряновска, Милена Радева, Ния Дечева, Цвета Петрова, Симона Владимирова, Веселка Николова, Вихра Василева, Веска Абад;
Великобритания: Джейн Уолкър;
Германия: Траудел Щал, Катрин Месершмидт, Геса Ройтер, Ангелика Волперт, Верена Фридрих, Джозефин Табърт, Юта Барт, Гюндел Хеделер, Кристиан Геберт, Елке Люкенер, Сигрид Мюлер Холц;
Естония: Тиу Кирсипу;
Израел: Сефи Гал, Лаура Бехар;
Канада: Колет Бродерс;
Колумбия: Марица Гранадос;
Кипър: Софи Хаджипапа;
Норвегия: Кирсти Гротмол;
Румъния: Адриана Лукачиу;
Сингапур: Митра До Йеванантан;
Словения: Метка Пепелнак;
Турция: Берна Избилир Айдин;
Финландия: Мина Марина;
Франция: Флоранс Пинсос-Инден;
Холандия: Ло Шепенс;
Швеция: Кристина Менескьолд;
Шотландия: Чармиан Полък;
Швейцария: Елизабет Жобин Санглард, Никол Бонеман, Мари Луиз Глинц;
Южна Корея: Куон Хи Джонг;
Япония: Какуко Иши, Мицуру Куроки, Тору Курита, Ацуми Мурата, Джьонг Муун, Джюнко Сузуки, Мами Идеи, Кихачиро Нишиура, Коко Шимомура, Норико Амано, Маюми Цукудар Мицуе Ито, Вакако Ишисоне, Юнко О‘Нийл.


Участие в разделите Хартиена арт академия, Обменни и гостуващи изложби, Изкуство в градската среда, Театър и кино, Зелена Архитектура и Съпътстващи събития взеха над 200 артиста.

Подкрепа

Фондация Аматерас изказва огромна благодарност към всички институции, дарители, структури, пространства и медийни партньори подкрепили София хартиен арт фест 2017!


Институции:
Министерство на културата на Република България
Национален фонд „Култура“, МК, България
Министерство на външните работи
Столична община
Посолство на Япония в България
Посолство на Китай в България
Българско посолство в Бразилия  
Държавен културен институт
Българска фестивална асоциация – БФА
Европейска фестивална асоциация – EFFE
Фондация Армандо Алварес Пентеадо, Бразилия
Културен институт Конфуций, Велико Търново
Български културен институт в Париж
Френски институт в България
Българско посолство в Бразилия  
Държавен културен институт
Българска фестивална асоциация – БФА
Европейска фестивална асоциация – EFFE
Фондация Армандо Алварес Пентеадо, Бразилия
Български културен институт в Париж
Френски институт в България


Музеи и галерии:
Исторически на бразилското изкуство – Фондация АрмандаАлварес Пентеадо, Бразилия
Галерия Мазда
Галерия Финес
Галерия Мисията
Галерия София Прес
Галерия Артур
Галерия Арте


Сдружения:
NEXUS – Япония
Шанс чрез умения
Перелик Еко Джаз Фестивал 2017
Екоцентрика – форум за екология


Театри:
Столичен куклен театър


Образователни структури:
Национална художествена академия - НХА
Частно средно училище „Евлоги и Христо Георгиеви“


Компании:
Мазда
Номер едно
GP Group


Медийни партньори:
BNR
JazzFM
Списание Осем
Програмата
Ева
Sofia life
Астуално
ВИЖ
Пейка