Хартиени инвенции

София Хартиен Арт Фест 2012

2 май – 2 юни

Фестивалът

След успешното си първо издание СХАФ продължава мисията си под тазгодишният надслов – Хартиени инвенции. Благодарение на големия интерес от дебютното издание, през 2012 година участие взимат над 200 автора в 6 изложби. Съпътстващата програма включва театрални представления, пърформанси, лекции и работилници. Второто издание се отличава с екперименти и достижения в хармония с традиции. Голямата цел е привличането на нови аудитории в подкрепа на София с кандидатурата ù за Европейска столица на културата през 2019 година.


Важен акцент на издание 2012, освен сътрудничеството с професионалисти, емблематични галерии, театри и музеи, е комуникацията с млади творци от НХА и НАТФИЗ. Най-младите достига партньорството с Националната гимназия за приложни изкуства „Св. Лука“, в едноседмична отворена работилница водена от шотландската авторка Чармиан Полък, целяща сътворяването на голямоформатна инсталация.


За втори път се представя съвременно изкуство в бизнес пространството на компанията Мазда, превърнато в галерия, където японската изложба носи в името си мотото на фестивала. Японските артисти майсторски смесват традиция с новаторство в своите произведения.


Включените театрални представления в програмата на фестивала показват преосмислени функциите на хартията, претворена в сценографията и костюмите.

Изложба Аматерас

За четвърта поредна година се състоя „Аматерас – годишна изложба/конкурс за хартиено изкуство“, експозиция носеща името на фондацията и дала начало на идеята за фестивал. Събитието се проведе в галерия Арт Алея между 2 май и 2 юни. В конкурса бяха селектирани 104 автора от 29 държави!


Жури:
Джоан Джордано, САЩ
Тодор Тодоров, България
Чармиан Полък, Шотландия


Награди:
Аматерас Гранд При: Хелене Чахер;
Награда за иновация: Ирене Рамензее;
Награда за млад автор: Сун Йонг Канг;
Награда за български автор: Валентин Балев;
Сертификат за изкуство върху хартия: Елмар Пайнтнер;
Сертификат за най-добри три произведения: Йо Макдоналд, Алисън Дийн;
Сертификати за отлично представяне: Лило Шар, Ацуми Мурата, Катрин Дардел, Ян Феърбайрн-Едуардс, Лорета Валузиене, Джени Смит, Йошио Хасегава, Мае Лии Лии и Кети Гес;
Сертификат за най-млад участник: Никола Терзиев.


Селектираните имена в конкурса за 2012 година са:
Австрия: Елмар Пайнтнер;
Аржентина: Ева Токер Жавербаум,Патрисия Алварес, Барбара Пас, Алехандра Корек;
Бразилия: Елиана Анхина;
България: Аделина Раковска, Боряна Стефанова, Данаил Кондиков, Деница Мандиева, Диляна Белчева, Десислава Денева, Даниела Цветкова, Галина Георгиева, Галина Докова, Ивелина Миладинова Минева, Ирма Водева, Красимира Дончева, Лилия Ефтимова-Добринова, Милена Пачеразова, Михаела Пъдева, Нели Сандева, Нина Костова, Никола Терзиев, Росица Гецова, Симеон Панайотов, Симон Тодоров, Валентин Балев, Велика Прахова, Здравка Костадинова, Фани-Маргарита Йовчева;
Великобритания: Алисън Дийн, Бренда Парсънс, Джоан Бренан, Жозефин Кой, Пол Харви, Шер Кристофър;
Германия: Ева Уилке, Ирене Рамензее, Джозефин Таберт, Хелене Чахер;
Гърцищя: Ариа Комиану, Олга Бармази;
Ирландия: Хелен Гавиган;
Испания: Анабел Спийди, Мари Кармен Руиз;
Италия: Анна Хуршиц;
Канада: Жан-Пиер Маршан;
Кипър: Емел Семиоглу, Евдокия Курку, Есер Кечечи, Гьокче Кечечи, Инчи Кансу, Исмет Татар;
Латвия: Дейс Лучия Кид;
Литва: Андриус Ерминас, Лорета Валузиене;
Мексико: Рената Герлеро Естрада;
Норвегия: Кари Гломсаас, Кирсти Гротмол, Вибеке Фуглсанг-Дамгаард;
Полша: Марек Сендик;
САЩ: Бил Пенгбърн, Джоан Джордано, Дженифър Приват, Кети Гест, Меда и Веда Рийвс, Рене Манянти;
Тайван: Хюн-Джин Ким;
Турция: Айтен Мунган, Юрдагюл Пакалин, Нуртак Юзлер, Нергиз Йешил;
Унгария: Естер Борнемиза;
Финландия: Анна-Мая Бергман;
Франция: Ян Феърбайрн-Едуардс, Мишел Сутиф, Сухаил Шаик;
Холандия: Фери Ставерман, Грети ван ден Акер;
Швейцария: Антоан Тверенболд, Катрин Дардел, Елизабет Жобин-Санглард, Хайнц Алеман, Ханц-Петер Колер, Лило Шар, Мей-Луси Суес;
Швеция: Кристина Хел;
Шотландия: Агнес Джонстоун, Шармиан Полък, Фиона Хъчисън, Йо Макдоналд, Джени Смит;
Южна Корея: Мае Лии Лии, Паула-Джун Но, Сун Йонг Канг, Уо Бук Лии;
Япония: Ацуми Мурата, Аяко Абе-Милър, Хироаки Асахара, Мами Кавай, Йошио Хасегава, Сугане Хара.

Програма

Основни локации:
Аматерас Годишна изложба/конкурс за хартиено изкуство малък формат, галерия Арт Алея (2 май -2 юни);
„Хартията в театъра“, Vivacom Art Hall (3 май – 23 май);
„Моят хартиен приятел“, Национален природонаучен музей (7 май – 19 май);
„Хартията“, раздел Хартиена академия, Музикален център „Борис Христов“ (8 май – 2 юни);
„Хартията в театралния плакат“, раздел Хартиена академия, Народен театър „Иван Вазов“ (11 май – 2 юни);
„Японски хартиени инвенции“, Галерия Мазда (15 май – 2 юни).


Съпътстващи събития:
Театралните представления „Скитника Крал“, „Картонени сънища“, „Вагабондо“, „Комедия дел „Арте“ са представени в Държавен куклен театър, Учебен куклен театър, Vivacom Art Hall и Театър „Ариел”;
Нощ на музеите и галериите (9 май)
Хартиената улица, алеята на Градската градина пред СГХГ;
Хартиен карнавал;
Райска градина, хартиено представление на отворена сцена пред Vivacom Art Hall;

Участници

Фондация Аматерас изказва благодарност към всички участници взели роля в София хартиен арт фест 2012!


Участие в „Хартиени инвенции“, СХАФ 2012 взеха 127 автора от 29 държави:
Австрия: Елмар Пайнтнер;
Аржентина: Ева Токер Жавербаум,Патрисия Алварес, Барбара Пас, Алехандра Корек;
Бразилия: Елиана Анхина;
България: Аделина Раковска, Атанас Темнилов, Боряна Стефанова, Борислава Захариева, Божана Николаева, Валентин Балев, Велика Прахова, Данаил Kондикав, Деница Мандиева, Диляна Белчева, Димитър Хинков, Десислава Денева, Даниела Цветкова, Елена Стумбова, Фани-Малгарита Йовчева, Галина Георгиева, Галина Докова, Ивелина Миладинова, Ива Гикова, Ивайло Николов, Ирма Водева, Ива Гикова, Ивайло Николов, Илена Пачеразова, Калина Христова, Красимира Дончева, Лилия Евтимова, Маги Митева, Мариела Стоева, Мая Петрова, Михаела Пъдева, Мирослав Цветанов, Мария Aнгелова, Мила Коларова, Никола Терзиев, Нели Нейчева, Нина Костова, Росица Гецова, Симеон Панайотов, Свила Величкова, Стефан Попов, Силвана Илиева, Симон Тодоров, Здравка Костадинова;
Великобритания: Алисън Дийн, Бренда Парсън, Чармиън Полък, Джоан Бренан, Джозефин Кой, Пол Скуул Харви, Шер Кристофър;
Германия: Ева Уилкe, Ирене Рамензее, Жозефин Табърд, Хелене Чахер;
Гърция: Ария Комиану, Олга Бармази;
Ирландия: Хелън Гавиган;
Испания: Анабел Спиди, Мари Кармен Рюз Рюз;
Италия: Анна Хървиц;
Канада: Жан Пиер-Маршанд;
Кипър: Гьогче Кечечи, Емел Семийоглу, Евдокия Курку, Есер Кечечи, Инчи Кансу, Измет Татар;
Латвия: Сейс Лучия Кид;
Литва: Андрюс Ерминас, Юра Васкевичиуте, Лорета Валузиене;
Мексико: Рената Герлеро Естрада;
Норвегия: Кари Гломсаас, Кирсти Гротмол, Вибеке Дамгаард;
Полша: Марeк Сендик;
САЩ: Бил Пенбърг, Джоан Джордано, Дженифър Приват, Кати Гесс, Меда и веда Рийвс, Рене Магнати;
Тайван: Хюн Джин Ким;
Турция: Аутен Мунган, Юрдагюл Пакалин, Нуртаг Юзлер, Нергиз Йезил;
Унгария: Естер Борхемиза;
Финландия: Анна Мая Бергман;
Франция: Жан Феърбри Едуърдс, Мишел Гюшар Сотиф, Сухаил Шаих;
Холандия: Фери Стиверман, Гратие Ван Ден Аккер;
Швейцария: Антоан Тревелболд, Катрин Дардел, Елизабет Жобин-Санглард, Хейнц Алеман, Хейнц-Питър Кохлен, Лило Шар, Мей-Луси Сюсс;
Швеция: Кристина Хьол;
Шотландия: Агнес Джонсън, Чармиън Полък, Фиона Хъдчитсън, Йо Макдоналд, Джени Смит;
Южан Корея: Мае Лии Лии, Паула-Джин Но, Якх Йонг Канг, Уу Бук Лии;
Япония: Ацуми Мурата, Аяко Абе Милър, Хироаки Асахара, Какуко Ишии, Мами Кавай, Мами Фуджима, Йошио Хасегава, Наойо Ямамото, Сугане Хара.


В раздел Театър (спектакли, трейлъри на театри, инсталации, филми, видео, фотография, костюми и сценография) основна заслуга имат:
Катя Петрова, режисьор
Елза Лалева, режисьор и музика
Жени Пашова, постановчик
Маги Митева, режисьор и актриса
Мая Петрова, художник-сценограф
Мирослав Цветанов, режисьор и актьор
Петър пашов, режисьор
Рубен Гарабедян, постановчик
Стефан Попов, художник и куратор


Участие в театралният раздел на фестивала взеха и близо 120 актьори от:
Столичен куклен театър;
Театър Ла Страда;
Театър Ариел;
Театър Слон;
Театър Цвете;
Лумаги;
Куклен театър, Сливен;
Куклен театър, Видин;
Националната академия за театрално и филмово изкуство;
Академия за изкуство и театър, Пловдив.


Участие във фестивала взеха също над 140 ученици и студенти от Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука” и Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов”.

Подкрепа

Фондация Аматерас изказва огромна благодарност към всички институции, дарители, структури, пространства и медийни партньори подкрепили София хартиен арт фест 2012!


Институции:
Столична община
Асоциацията за развитие на София
Vivacom Funds
Британски съвет


Музеи и галерии:
Софийска градска художествена галерия - СГХГ
Национален природонаучен музей – БАН
Музей „Борис Христов“
Галерия Арт Алея
Галерия Мазда


Образователни институции:
Национална художествена академия
Учебен театър НАТФИЗ
144 СОУ “Народни будители“


Театри:
Народен театър „Иван Вазов“
Столичен куклен театър;
Театър Ла Страда;
Театър Ариел;
Театър Слон;
Театър Цвете;
Лумаги;
Куклен театър, Сливен;
Куклен театър, Видин;
Националната академия за театрално и филмово изкуство;
Академия за изкуство и театър, Пловдив.


Компании:
Mazda
Vivacom Art Hall
Суперпринт
Гмунд
Катаржина
Стейджмастерс
Number One
Duropack
Хотел Арте


Медийни партньори:
BNR
JazzFM
JazzFM Lounge
Metro
Darik
VtV
Телевизия Алма Матер
Списание Осем
Sofia life
Една седмица в София
View Sofia